Szja-bevallás: ezeket az igazolásokat kell kiadni január 31-ig
Minden évben január 31-ig kell kiállítania a munkáltatónak (kifizetőnek) a foglalkoztatottak személyi jövedelemadó és ekho éves bevallásához szükséges igazolásokat. Lássuk, miről kell igazolást kiállítani a munkáltatónak!
Miért fontos az igazolás?
A munkáltató/kifizető által kiállított igazolásokból állapítható meg a kapott jövedelem jogcíme (összevonás alá eső jövedelem vagy elkülönülten adózó jövedelem), nagysága, az adóalap, a levont adó és az adóelőleg összege is. Az adózó ebből tudja megállapítani azt is, ha adóbevallásával egyidejűleg még adót, adóelőleget, egészségügyi hozzájárulást kell fizetnie. Igazolás kell ahhoz is, hogy kedvezményeket, engedményeket tudjon érvényesíteni. Összeállításban most azokat az igazolásokat tekintjük át, amiket 2018. január 31-ig kell megkapnia minden adózónak, elsősorban a 17M30-as jövedelemigazolásra fókuszálva.
Jövedelemigazolás (17M30)
A munkáltató, kifizető (ideértve az adóköteles társadalombiztosítási ellátást teljesítő társadalombiztosítási kifizetőhelyet is) a 2017-ban teljesített kifizetéseiről, juttatásairól 2018. január 31-éig köteles összesített igazolást (17M30) kiállítani és a magánszemélynek átadni.
Az igazolás átadását a magánszemély aláírásával, postai megküldés esetén a feladást bizonyító szelvénnyel (ajánlott szelvénnyel, tértivevénnyel) igazolhatja a munkáltató. Azoknál a munkavállalóknál (tagoknál), akik év közben munkahelyet változtattak és a munkaviszony megszűnésekor kiállított igazolást (Adatlap 2017) átadták az új munkáltatójuknak, a NAV nemrégiben kiadott tájékoztatója szerint az összesített 17M30-as igazolásnak nem kell tartalmaznia a korábbi munkahelyről származó jövedelmeket, a munkaviszony megszűnésekor kiállított adatlap elegendő az előző munkahelyről származó jövedelmek igazolására. Amennyiben pedig az év közben kilépett dolgozó ezt követően nem helyezkedett el más munkáltatónál, nem kell 17M30-as igazolást kiadni számára.
Az igazolást kirendelés esetén a kirendelő adja ki, a kirendelés helye szerinti munkáltató adatközlése alapján.
Munkaerő-kölcsönzés
esetén -a munkavállaló kölcsönbeadójával kötött megállapodás alapján -a
kölcsönzött munkavállaló részére közvetlenül juttatott bevétel
tekintetében a munkavállaló kölcsönvevője teljesíti az előbbi
kötelezettségeket.
Munkaerő-kölcsönzés esetén a bevételnek nem számító juttatásra, valamint a munkáltatónál adóköteles béren kívüli juttatásra az Szja-törvényben megállapított rendelkezéseket a kölcsönbeadó és a kölcsönvevő ilyen juttatásának együttes összegére vonatkozóan kell irányadónak tekinteni. Ez azt jelenti, hogy a kölcsönbe adott/vett munkavállaló részére a bevételnek nem számító juttatást is igazolni a kell a munkáltatónak.
Több munkáltató által létesített munkaviszony esetén a munkáltatók a munkaviszony létesítésével egyidejűleg kötelesek írásban az adókötelezettségek teljesítésére egy munkáltatót kijelölni, továbbá a kijelölt munkáltató személyéről a munkavállalót tájékoztatni. Kijelölés hiányában a több munkáltató által létesített munkaviszonyból eredő adókötelezettségek teljesítésére a munkaviszonyban érintett bármely munkáltató kötelezhető. A kijelölt munkáltató a munkavállaló tekintetében adókötelezettségeit saját nevében teljesíti. A bejelentésben a kijelölt munkáltató bejelenti az ugyanazon munkaviszony tekintetében a további foglalkoztató adóazonosító számát, nevét, elnevezését, székhelyének címét, valamint a több munkáltató által létesített munkaviszonyban való részvétele kezdetét és a munkaviszonyból való kilépésének idejét.
A munkáltató, kifizető által kiadott igazolás adattartalmát az adóhatóság akkor fogadja el valósnak, ha az igazolás megfelel a magánokirat - törvényben meghatározott -formai és tartalmi követelményeinek, ezért a nem magánszemély munkáltató által kiadott igazolásról nem mellőzhető a cégszerű aláírás.
Mit tartalmaz az összesített jövedelemigazolás?
A 17M30-as összesített igazolás jogcímenként részletezve tartalmazza azokat az összevonás alá eső adóköteles összegeket, amelyeket a munkáltató a dolgozónak 2017-ben kifizetett, illetve azon összegeket, melyeket az adóelőleg levonása során figyelembe vett, valamint az ezekből levont személyi jövedelemadó és adóelőleg összegét, a személyi jövedelemadó-előleg levonásánál figyelembe vett adóalap (például a családi kedvezmény), illetve adókedvezményeket. Az igazoláson fel kell tüntetni egyes - a törvényben meghatározott -, a munkáltatótól származó külön adózó jövedelmeket is, valamint egyéb olyan adatokat, melyek a magánszemély adóbevallásának, adónyilatkozatának elkészítéséhez szükségesek.